Postacie II wojny światowej

Podczas drugiej wojny światowej było bardzo wielu przywódców. W niniejszym tekście zostaną przywołane najważniejsze postacie, które w istotny sposób wpłynęły na wydarzenia podczas owego konfliktu.

Józef Beck to jeden z najlepszych i najwybitniejszych pomocników Józefa Piłsudskiego. Edward Śmigły-Rydz stał się Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych tuż po śmierci Piłsudskiego. Istnieli również przeciwnicy polityki Józefa tacy jak Władysław Sikorski. To on był także współtwórca organizacji mniejszościowych w Galicji. Warto wspomnieć o Władysławie Andersie, który to był dowódcą armii polskiej oraz Korpusu polskiego. Wszystkie te postacie powinny być kojarzone z wojną, przez którą śmierć poniosły setki tysięcy ludzi.

10.10.2012. 10:07

Ciekawostki o II wojnie światowej

II wojna światowa to okres wspominany ze smutkiem i żalem. Warto jednak zastanowić się nad ciekawostkami, które miały miejsce podczas tegoż okresu.

Okazuje się bowiem, że obóz koncentracyjny w Oświęcimiu został zbudowany ćwierć wieku wcześniej niż podają źródła historyczne. Wiadomo także, że Adolf Hitler posiadał setki donosicieli na terenie okupowanej Rzeczypospolitej. W samym Generalnym Gubernatorstwie było ich w okolicach setek. Doskonałym byłoby, aby wiedzieć również, że na terenie USA zginęło sześcioro osób przez podłożenie bomby. Są to jedyne ofiary, które poniosły śmierć na wymienionym terenie. Aby dogłębnie poznać wiedzę z zakresu historii wystarczy doskonale zająć się jej pogłębianiem, a jeszcze nie jedna ciekawostka będzie znana.

26.09.2012. 15:14

Początek II wojny światowej

Jak rozpoczął się jeden z największych konfliktów zbrojnych na świecie? Mowa oczywiście o II wojnie światowej. 1 wrzesień 1939 roku to data, która rozpoczyna ten tragiczny okres w dziejach Polski i Europy. To właśnie tego dnia nastąpił atak Niemiec na Polskę. Już dwa dni później do walki dołączyła Francja oraz Wielka Brytania. Rozpoczął się pierwszy etap wojny, często nazywany wojną obronną Polski.

Kilkanaście dni później nastąpił atak ze strony Armii Czerwonej. Polska stała się terytorium bitew i walk. Rozpoczęła się wojna o przetrwanie i życie ludzkie. Przeciwnikom zależało na terenach Rzeczypospolitej, a Polakom na utrzymaniu niepodległości i odrębności własnego państwa. Chcieli wygrać z honorem i walka ta ostatecznie zakończyła się powodzeniem.

13.09.2012. 13:43